Samsung yine hayal kırıklığı ve Neden Apple ?

Hayal Kırıklığı

20 yıldır yazılım sektöründe çalışmaktayım. Yazılım ve/veya donanım konusunda bu kadar desteksiz ve çaresiz bırakıldığım nadir olayı Samsung sayesinde yaşamış olmanın şoku içerisindeyim. Samsung Gear S3 akıllı saatimi 2017 ocak ayı içerinde aldım ve beklediğim özellikler (GPS, Kalp Atışı, Batarya süresi ve IOS desteği) bu saatte olduğu için çok severek kullanmaya başladım. Hatta arkadaşlarıma önererek onların da almalarını önerdim. Saati aldığımda çevremdeki arkadaşlarım neden samsung tercih ettiğimi sordular . Çünkü Apple ürünleri kullandığım için bir marka bağımlılığı olarak düşünmüşlerdi. Ama o zaman istediğim özellikleri iwatch sağlayamıyordu. Ancak sorunlar başlayınca markanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Markaların ürünlerinin arkasındaki duruşları ve müşteri odaklı çalışıp çalışmamaları yakından görme  şansım oldu. En rahatsız edici olan konu sizi dinleyen ve size çözüm bulmak isteyen bir çalışanın olmaması 🙁

Sorun geçen ekim ayında saatin tuşlarındaki sorun ile başladı. Üst tuş basılmaz hale geldi ve Teknosa’dan aldığım için teknosa’ya tamir için bıraktım. Bir hafta on gün içerisinde tamir edip gönderildi. Kullanmaya devam ettim. Daha sonra Tizen 3 update geldi. Daha iyi pil ömrü ve kullanıcı dostu deneyimi ön görüyordu. Ancak güncelleme sonrası daha hızlı deşarj olmaya başladı , aslında kullanım sürem değişmemişti. Haziran ayında şarj olmamaya ve uyarı vermeye başladı. 12 Haziran’da tamir edilmesi için Teknosaya bıraktım. 26 Haziran’da Teknosa’dan aranıp ürünün hazır olduğu belirtildi. Ertesi gün ürünü teslim alamaya gittim. Ürün’nün kozmetik hariç değişiklik yapıldığı belirtildi. Bu ne kadar saçma bir işlem ürün sorunluysa bire bir değişim yaparsın. Nene ben test edilmemiş bir ürün içeriğini alayım ki. Belki refurbished bir ürün veriyorsunuz. Böyle bir durumda test edilmiş kapalı bir ürün verilmesi gerekiyordu. Teknosa ‘da teslim aldığım için bunu anlatacak bir yetkili yoktu. Ürünü teslim adım. Evim ürün sıfırlanmış olduğu için telefonuma (iphone 6 IOS 11.4) bağlamak istedim. Bluetooth bağlanıyor ve hemen kopuyor ve öyle kalıyor. Daha sonra kendi telefonum açıp kapattım, saati açıp kapattım aynı şeyler oldu. En son çare olarak eşimin telefonu (iphone 7 ,IOS 11.4) ile test ettim aynı durum ile karşılaştım. Samsung müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım ve yeni ürün istediğimi belirttim. Onlarda kutu ve aksesuarlarıyla  ürün servise teslim etmemi ve yeni ürün için talepte bulunmamı istediler. Ben de aynı şekilde yaptım. Ancak olumsuz olarak geri dönüş yapıldı. Aşağıdaki email’i samsung ve destech çeşitli birimlerine gönderdim. En çözüm odaklı yaklaşım Singapur’dan geldi 🙂

Neden Yine ?

Samsung gear de yaşadığım sonrası aslına benim samsung mobile ve TV içinde bir çok sorun yaşadığım ancak önemsemediğimi fark ettim. Hatta yine de başarılı görüp televizyon almak isteyenlere Samsung TV önerilerine bulunuyordum. Aslıda ben samsung mobile ve TV de destek konsunda hep aynı sorunları yaşamışım 🙂

 • Samsung Note 10.1:  Ürünü bir Android seven arkadaşımın tavsiyesi ile aldım hatta 3G modelli olanı. Aldıktan sonra ne güncelleme geldi ne destek Android 4.4’te kaldı sanırım. Öyle köşede duruyor.
 • Samsung Smart TV 46ES6140:
  • 1. Sorun :Ürünü smart Tv diye aldım ancak günden güne servisler ve uygulamalar kaldırıldı ve dummy TV ye dönüştü. En son youtube kaldırıldı. Sebep youtube flash desteğini kaldırması. Böyle saçma bir açıklama olabilir mi. Flash desteğini kaldırdıyla yeni servis destekleri var onları ekleyin. Developer mode ile bir gönülünün yazdığı youtube uygulaması ile kullanmaya devam edebiliyorsunuz  ancak üretici firma bunu yapamıyor. (Keşke , Apple televizyon üretse… 🙂 ) .
  • 2. Sorun: Televizyonu Plex veya DNLA kullanabilmek için kablo ile network’e bağlıyordum sorun olmadan çalışıyordu. Daha sonra kablosuz erişim isteğim oluştu (İlk aldığımda denemiştim çalışıyordu) ancak bir türlü bağlantı kuramadım. Forumlarda arama yaptım ve belli bir firmware update sorası bu hata olmuş ve düzelmiyormuş. Samsung servisi aradım bunu için main board değişecek ve ücretli yapılacak denildi. Bunu da sineye çekme zorunda kaldık.

 

Neden Apple ?

Apple ürünlerinden Macbook Pro Retina, iPad Mini Retina, iPhone 4S -6 -7,  Mac Mini kullanıyorum. Apple da karşılaştığım durumlarda Samsung ve Apple yaklaşım farkları için göstermek örnekler vereceğim. Ve neden Apple’ın bu işin Mercedes’i olduğunu anlamak için faydası olacağını düşünüyorum.

 • Mac Mini (Late 2009): Ürün 2009 model ve hala güncel versiyonu kullanabiliyorsunuz. (Samsung Note 10.1)
 • Ipad Mini 2 Retina: Ürün güncel IOS versiyonu desteklenmekte ve gayet memnun bir şekilde kullanmatayım. (Samsung Note 10.1)
 • Iphone 6 : Apple bluetooth klavyede bir destek için Apple yetkisi servise gittiğimde kullanındığım iPhone 6 ön kamerasında bir hare olduğu ve bunu bire bire değiştireceklerini söylediler. Benim bu durumdan bir rahsızlığım ve isteğim yoktu. Aldılar ve bire bir değişim yapıldı. (Samsung Gear S3)
 • Macbook Pro 15 inch (Early 2013): En bombasını en sona sakladım. Geçen yıl (geçen yılın 2017 olduğunu ve ürünü 2013 aldığımı burada belirtmem gerekiyor ) ürünün ekranında sorunlar oluşabildiği için değişim programına aldı ve ürünün ekranının (Garanti biteli 2 yıl olmuş) ücretsiz değiştirildi. (Samsung TV, Samsung Gear S3, Samsung Note 10.1)

 

Nasıl bir mail ve Kime Gönderdim ?

Bu sorunları yaşadıktan sonra ürün bire bir değişimi için aşağıdaki kanallardan iletişime geçtim sonuçlarıda böyle oldu;

 • Samsung Support Center:
  • Kime Gönderdim : Samsung call center
  • Ne Cevap Geldi: Ürünün bir yılda şöyle hata olması iki yılda şöyle hata olması vs. Çözümsüz
 • Samsung Başkan’a Yaz:
  • Kime Gönderdim : Ben gerçekten CEO özel destek bölümü diye düşünmüştüm. Değişmiş Aynı müşteri hizmetleri cevap yazıyor. Yani boşuna uğraşmayın.
  • Ne Cevap Geldi: Çözüm merkezimiz size cevap vermiş :))). Çözümsüz
 • Samsung Başkan’a Yaz (Singapore):
  • Kime Gönderdim : Internetten baktığım kadarıyla Singapure ile aynı yönetim bölgesindeyiz. Son çare onlardan yardım almak istedim
  • Ne Cevap Geldi: En iyi kişisel gönüş oradan oldu ancak çözüm olmadı. Çözümsüz

 

Email içeriği:

Merhaba,

Samsung Gear S3 saatimde ısınma sorunu nedeniyle 12 Haziran günü Maltepe Teknosaya bıraktım (Daha öncede tuşları çalışmadığı için oraya bırakmıştım).
Ürünün bana  tamir edildi bilgisi 26 Haziranda verildi ve 27 Haziranda ürünü  Teknosadan teslim aldım. Ürün kozmetik hariç değim yapışmış gibi bir açıklama vardı.
( Neden herşeyi bozulmuş ürün birebir değişim yapılmıyor da tamir yöntemi seçiliyor. Benzer durumu IPhone da yaşadım sorgusuz birebir değişim yapıldı. Teknosadan aldığım için itiraz edecek bir yer yoktu) .
Ürünü aldım eve gidip kurulum yapmak denediğimde ürün bluetooth ile bağlanıyor sonra kopuyor. tekrar deniyorum aynı sorun. hem telefonu hemde saati kapatım açıyorum aynı sorun. Çıldırmamak elde değil nasıl bir test anlayışı
daha önce kullandığım cihazı kullanamıyorum. Eşimin telefonuyla test ettim aynı sorun bağlanıyor ve hemen tekrar kopuyor ve kopuk bağlantı kalıyor.
O gece samsung callcenter’ı aradım bana ürünü teknik service bırakmamı değişim istediğimi belirtmemi daha sonra aldığım takip no ile samsung call center arayıp değişim talebini onlarada iletmemi söylediler. Bende denildiği gibi yaptım ekte kabul formu var.
Bugün destech bilişimden SMS gedi ‘Degerli Musterimiz, R5AK309P6YR imei/seri nolu urununuzun hazir oldugunu bildirmek isteriz. Saygilarimizla Destek Bilisim B016’ şeklinde yazıyor.
Değişim yapılmamış. Samsung callcenter ı tekrar aradım değişim talebi hiçbiryere yapılmamış ve teknisyeninde cihazda sorun olmadığını belirtmiş. “Sanırım teknisyen  sadece Bluetooth aktif kontrolü yapıyor”.
Sorun yoksa 28.06.2018 ile 06.07.2018 arasında ne yapıldı. Ben bankoda duran ve benim kaydımı alan hanımefendi ye bunu söylemiştim  baktığımda formda yoktu ama her bilgi forma yazılmıyor diye önemsememiştim.
Ben ürünün birebir değişimi istiyorum. Son bir yılda üç kere tamir gördü. 6 ay garantisi kaldı (1 aynıda serviste geçti) . Daha sonra bu cihazla uğraşmak istemiyorum
Saygılarımla,
Metin Yavuz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir